Mikołajki

Miasteczko w samym sercu Mazur, które od lat toczy z Giżyckiem boje o miano letniej stolicy Mazur (a nawet i Polski). Dla żeglarzy to idealna miejscówka, węzeł dróg żeglownych dla kierunków z Giżycka, Rucianego-Nidy, Pisza i Rynu. To kurort, który jedni na zabój kochają, a inni omijają szerokim łukiem. Na uroki Mikołajek nie można być – i nie da się być – obojętnym; one albo zachwycają, albo zniesmaczają. Zależy, co kto lubi.

Do Mikołajek można dojechać droga krajową nr 16 (od Mrągowa kręta, od strony Orzysza także) , przy hotelu Gołębiewski działa lądowisko dla helikopterów.  W centrum Mikołajek łączą się jezioro Tałty i jezioro Mikołajki. W średniowieczu były to dwa odrębne jeziora, które łączył tylko mały strumień. W 1515 roku na przesmyku jeziora powstał pierwszy stały most, za przejazd pobierano myto, którego część była przekazywana Krzyżakom.

Dziś nad jeziorami przerzucony jest most kolejowy, po którym od wielu lat nie jeżdżą pociągi (połączenia pasażerskie zostały zlikwidowane kilkanaście lat temu), most drogowy, do którego prowadzi droga pokryta uroczymi kocimi łbami (obudzą każdego zasypiającego kierowcę i pasażera). Most drogowy pełni w Mikołajkach też ważną funkcję historyczno-rozrywkową, ponieważ jest do niego przymocowany łańcuchem Król Sielaw. Ten rybi król jest w herbie miasteczka. Legenda o nim jest tu powtarzana podobno od czasów założenia osady, czyli od XIV wieku! W dużym skrócie mówi ona o tym, że sprytni mikołajscy rybacy złapali  rządzącego jeziorami Król Sielaw i przymocowali łańcuchem do mostu w Mikołajkach, by rybi król zapewniał im obfite połowy i czuwał nad ich bezpieczeństwem na wodzie. Tego samego Króla Sielaw można podziwiać w fontannie na rynku nazywanym tu Placem Wolności (obowiązkowe miejsce na pamiątkowe zdjęcie udowadniające pobyt w Mikołajkach!)...

więcej informacji o Mikołajkach - https://apartamentya3.mazury24.eu/miejscowosci/mikolajki,293

Zobacz Mikołajki